fbpx

Kako smanjiti utjecaj sezonaliteta u logistici

Jedan od najvećih izazova u skladišnom poslovanju je sezonalitet odnosno razlika u prosječnom intenzitetu posla u raznim dijelovima godine, mjeseca, tjedna ili čak u danu. Što se tiče mjesečnih i tjednih oscilacija one su uglavnom umjetno stvorene zbog ganjanja planova pred kraj razdoblja pa se događa da je manji intenzitet na početku perioda, a puno veći pred kraj mjeseca ili tjedna. Ovi umjetni ciklusi mogu imati i neke druge uzroke koje treba identificirati kako bi se oni uklonili i da bi se posao ravnomjernije rasporedio.

Radi se o tome da je puno manji stres na poslu kada je on raspoređen i očekivan. Stres se stvara kada se dogodi puno sitnih stvari odjednom, a pošto ljudski mozak ne može procesuirati više od jedne stvari u isto vrijeme mozak reagira na način da se luče određeni hormoni, koji onda utječu na to da mi osjećamo ono što se zove stres. Određena razina stresa može biti i dobra, ali kada je on konstantan ili prevelik u određenim dužim razdobljima (više dana i bez odmora jer se radi prekovremeno) onda dolazi do takozvanog izgaranja (“burnout”). Nedavno je u skladištu jedne distributerske firme trećina stalnih i dobrih radnika otišla jer je stres bio prevelik uslijed promjene softvera koji je uzrokovao duže razdoblje prekovremenih sati.

Što za skladište znači sezonalan karakter posla?

Zašto je potrebno da posao bude ravnomjerno raspoređen odnosno što zapravo za skladište znači sezonalan karakter posla? To znači da se javlja neravnomjerna potreba za resursima i da u određenom periodu imamo višak resursa (ljudi, opreme i prostora) dok u drugom razdoblju imamo manjak resursa. Ako imamo višak resursa onda oni nisu iskorišteni pa to povećava troškove kod opreme i slabu motivaciju kod zaposlenih koja onda dovodi do slabije produktivnosti. Kada je manjak resursa onda se ti resursi moraju nabaviti. Kod opreme se ona može unajmiti ili na drugi način rasporediti (kombinirati) i dijeliti kapacitete sa drugim sličnim organizacijama. Kod ljudi i prostora je teže iako se danas sve više koristi i najam dodatnog prostora kao rješenje tako da nije potrebno graditi velika skladišta ako se prostor ne može koristiti cijelu godinu.

Ljudski resurs je poseban izazov kada imamo sezonalan karakter posla jer kvalitetne zaposlenike je teško zaposliti na kratkoročnoj bazi. Postoje dvije varijante:

  • popularni sezonci ili zaposlenici koji rade samo za vrijeme sezone i na taj način si popunjavaju kućni budžet jer se inače bave turizmom ili poljoprivredom;
  • privremena radna snaga koja se unajmljuje od agencija koje se time bave.

Kod obje varijante može doći do problema sa kvalitetom tih radnika jer oni nisu produktivni kao stalni zaposlenici (ponekad je to u omjeru 5:1 u korist stalnih radnika). Drugi je problem da nije moguće uzeti ljude na kratak rok (1-2 mjeseca) kada bi vam oni trebali, jer agencije za privremeno zapošljavanje traže nešto duže ugovore (barem 6 mjeseci), a i sezonci žele dulji angažman.

Dakle, sezonalnost negativno utječe na poslovanje (troškovi, neiskorištenost kapaciteta, stres, nemotiviranost i neproduktivnost) i trebalo bi je izbjegavati. Rješenja treba tražiti u tome da se napravi pravi balans između stalne kvalitetne radne snage i sezonaca; da se uklone razlozi za stvaranje umjetnih sezona na nivou mjeseca, da se izbalansiraju kapaciteti kroz cijelu godinu tako da se rade poslovi sa različitim sezonskim periodima…

više o rješenjima ovog u Hrvatskoj sve većeg izazova na 7. SCM Konferenciji – Dan moderne logistike 18.04.u Zagrebu

Komentiraj